ساختن پرینتر سه بعدی
پرینتر 3d

ساختن پرینتر سه بعدی

ساختن پرینتر سه بعدی

این که چگونه یک پرینتر سه بعدی طراحی کنیم، موضوع این آموزش نیست. در این راهنما قصد داریم روش ساخت یک پرینتر سه بعدی بر اساس طرح آماده ی اپن سورس را آموزش دهیم، بنابراین قبل از هر چیز باید توضیح دهیم که چگونه یک طرح آماده برای ساختن پرینتر سه بعدی انتخاب کنیم. برای انتخاب طرح مناسب، باید ابتدا با هم مرور کنیم که پرینت سه بعدی چگونه انجام می شود. سپس به تعریف کیفیت پرینت سه بعدی و توضیح عوامل موثر بر کیفیت پرینت سه بعدی بپردازیم. پس از آن به بررسی انواع پرینتر سه بعدی از نظر روش حرکت خواهیم پرداخت، و سپس درباره ی رپرپ و جنبش پرینترهای سه بعدی منبع باز توضیحی خلاصه خواهیم نوشت. نهایتا چند سایت مهم که می توانید از آنها مدل های سه بعدی برای پرینت، از جمله انواع طرح و دستورالعمل ساخت پرینترهای سه بعدی دانلود کنید معرفی خواهیم کرد.

تا اینجا، می توانید با اشراف کامل به موضوع، طرح مورد نظر خود را به درستی انتخاب کنید. چندین طرح آماده پرینتر سه بعدی اپن سورس که از نظر ما به ساختنش می ارزد معرفی خواهیم کرد. از اینجا به بعد نوبت ساختن است. پس از نوشتن ابزارهایی که در ساخت پرینتر سه بعدی نیاز دارید، و ابزارهای دیگری که کار شما را راحت تر می کنند، به مواد لازم می پردازیم، که تشریحی است بر تمام قطعات مکانیکی و الکترونیکی که در ساخت پرینترهای سه بعدی از آنها استفاده می شود. در پایان نگاهی به فرمور و نرم افزارهای پرینت سه بعدی و نرم افزارهای طراحی سه بعدی خواهیم انداخت.

انتخاب طرح مناسب برای ساخت پرینتر سه بعدی

برای ساختن یک پرینتر سه بعدی باید ابتدا به چند سوال پاسخ دهید:

  • چه ابزارهایی برای ساختن پرینت سه بعدی دارید؟
  • می خواهید پرینتر سه بعدی تان چه ابعادی پرینت کند؟
  • پرینت ها چه کاربردی خواهند داشت؟ خصوصیات فیزیکی و مکانیکی آنها چیست؟
  • کیفیت مورد انتظار شما از پرینت سه بعدی چه قدر است؟

پرینت سه بعدی چگونه انجام می شود؟

در سایت رپرپ ایران بیشتر با پرینترهای سه بعدی FFF که به آن FDM نیز گفته می شود سر و کار داریم که شرح این تکنولوژی را در مقاله ی اف دی ام و تکنولوژی ساخت افزایشی  قبلا نوشته ایم. هر پرینتر سه بعدی FFF یک یا چند اکسترودر (Extruder) دارد که هد پرینتر سه بعدی محسوب می شود و با ذوب کردن رشته ی یک ماده ی پلیمری مثل ABS یا PLA یا نایلون، رشته های بسیار باریکی از پلاستیک مذاب کنار هم می نشاند و بدین ترتیب یک لایه ایجاد می کند. سپس لایه ی بعدی روی این لایه پرینت می شود، و لایه بعدی و بدین ترتیب از روی هم قرار گرفتن این لایه های نازک، یک جسم پلاستیکی قابل استفاده شکل می گیرد

کیفیت پرینت سه بعدی

هر قطعه ی پرینت شده توسط پرینتر سه بعدی سه نوع سطح دارد. سطح اول، اولین لایه است که روی صفحه ی پرینت قرار می گیرد وکف پرینت محسوب می شود. سطح بعدی دیواره های جانبی بدنه ی قطعه است که اگر با ذره بین به آن نگاه کنیم حالتی دندانه دندانه دارد و هر دندانه نمایانگر یک لایه است. در واقع با شمردن این دندانه ها می توان گفت که پرینت چند لایه داشته است. سطح بعدی سطوح بالایی کار است که با تنظیمات مختلف هنگام پرینت می تواند خصوصیات مختلفی داشته باشد. کیفیت یک پرینتر سه بعدی، برایند توانایی آن پرینتر در دقیق و تمیز درآوردن سطوح پایین، بالا و دیواره هاست.

درباره نویسنده

نظر خود را ارسال کنید

logo-samandehi