کیفیت پرینت سه بعدی
پرینتر 3d

کیفیت پرینت سه بعدی

کیفیت پرینت سه بعدی

هر قطعه ی پرینت شده توسط پرینتر سه بعدی سه نوع سطح دارد. سطح اول، اولین لایه است که روی صفحه ی پرینت قرار می گیرد وکف پرینت محسوب می شود. سطح بعدی دیواره های جانبی بدنه ی قطعه است که اگر با ذره بین به آن نگاه کنیم حالتی دندانه دندانه دارد و هر دندانه نمایانگر یک لایه است. در واقع با شمردن این دندانه ها می توان گفت که پرینت چند لایه داشته است. سطح بعدی سطوح بالایی کار است که با تنظیمات مختلف هنگام پرینت می تواند خصوصیات مختلفی داشته باشد. کیفیت یک پرینتر سه بعدی، برایند توانایی آن پرینتر در دقیق و تمیز درآوردن سطوح پایین، بالا و دیواره هاست.

عوامل موثر بر کیفیت پرینت سه بعدی

در مورد دیواره ها، هر چه قدر ضخامت لایه ها (Layer Height) کمترباشد و مکانیزم بالابردن لایه به لایه با خطای کمتری عمل کند، سطح صاف تر و دقیقتر و تمیزتری به دست می دهد. معمولا پرینت ها با ضخامت لایه ۲۰۰ میکرون یا همان ۰٫۲ میلیمتر انجام می شوند. اما در بیشتر پرینترهای رپرپ به راحتی می توان با ضخامت لایه ۱۰۰ میکرون یا کمتر از آن نیز پرینت کرد. رسیدن به ضخامت لایه کمتر از این کار چندان مشکلی نیست، فقط کافی است موتورهایی با گام بالاتر و پیچ هایی با فاصله رزوه ریزتر به کار گرفت. اما به هر حال، این کار پرینت ها را بیش از حد کند می کند و معمولا چندان طرفدار ندارد.

از جمله فاکتورهای دیگری که در کیفیت سطوح یک پرینت سه بعدی موثر هستند، دقت حرکتی در طول محورها، و قطر نازل (Nozzle Diameter)می باشد.نازل به نوک اکسترودر گفته می شود که پلاستیک ذوب شده از آن بیرون می آید. در بیشتر اکسترودرها، سر نازل قابل جایگزینی است و معمولا از سرهای ۰٫۲ میلیمتر به بالا استفاده می شود. بیشترین کاربرد مربوط به سرهای ۰٫۴ میلیمتری است که هم سرعت پرینت قابل قبولی ارائه می دهند و هم کیفیتی متناسب با ساز و کار حرکتی اکثر پرینترهای FFF دارند. دقت حرکت در طول محورها، به گام استپرموتور، استپردرایورهای به کار رفته روی برد کنترلر، و نوع تسمه و پولی بستگی دارد.

غیر از اینها، فاکتورهای مهم دیگری نیز در کیفیت یک پرینت سه بعدی موثرند. مثلا اگر با ABS پرینت می کنیم (ABS همان پلیمری است که لگو با آن ساخته می شود و پرکاربرد ترین ماده ی مصرفی پرینترهای سه بعدی FDM می باشد) با توجه به این که ABS و تقریبا همه ی پلیمرهای دیگر کم و بیش در هنگام سرد شدن کمی حجمشان کم می شود (به این پدیده Shrinkage گفته می شود)، اختلاف دمای لایه ها با هم باعث تاب برداشتن پرینت شده و این امر کیفیت سطوح را به هم می ریزد و حتی ممکن است باعث شود قطعه در هنگام پرینت از سطح کار کنده شود. برای جلوگیری از این مشکل، از صفحه ی داغ (Heated bed)به عنوان صفحه ی پرینت استفاده می شود، و در بعضی از مدل ها، این صفحه ی داغ با محفظه ی بسته ای که دما را در خود نگه می دارد (Heated Build Chamber) همراه می شود که حتی ممکن است مجهز به سیرکولاسیون حرارت و سیستم دمیدن هوای گرم باشد. توجه داشته باشید که اگر در قطعات پرینت شده خود به خواص پلیمر ABSاز جمله قابلیت سمباده خوردن و پرداخت با استون احتیاج ندارید، می توانید به طور کامل صفحه داغ و کوره ی هوای گرم احتمالی را حذف کنید و به این ترتیب نه تنها هزینه ی ساخت پرینتر را پایین می آورید، بلکه به طور دراز مدت در مصرف انرژی الکتریکی به میزان قابل توجهی صرفه جویی می کنید.

درباره نویسنده

نظر خود را ارسال کنید

logo-samandehi